Wigilia wolna od pracy – projekt ustawy w Sejmie

24 października 2024 r. Parlamentarny Klub Lewicy złożył u marszałka sejmu RP, Szymona Hołowni, poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Lewica optowała za ograniczeniem pracy w placówkach handlowych (i nie tylko) przed świętami – w dniu Wigilii Bożego Narodzenia. Do tej pory obowiązujące przepisy mówiły, że w Wigilię sieci handlowe mogą pracować do godz. 14.00. Po godz. 14.00 mogą prowadzić sprzedaż  – tak jak w niedziele bez handlu – małe rodzinne sklepy, w których za ladą stanie właściciel punktu handlowego. Projekt Lewicy zakładał objęcie zakazem pracy w sklepach w wigilię  największych sklepów; rodzinne placówki handlowe mogłyby działać nadal.

8 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Zawnioskowano wówczas o to, aby przystąpić do drugiego czytania bez kierowania projektu do komisji. Za szybszym procedowaniem projektu opowiedziało się 213 posłów, a 235 było przeciw. Projekt ustanawiający Wigilię Bożego Narodzenia skierowano do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Odbyła się dyskusja na temat skutków społeczno-ekonomicznych ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy w kontekście zarządzania budżetem czasu rodzinnych gospodarstw domowych w Polsce. Podczas rozmów przedstawiciele przedstawiciele POHiD zwracali uwagę przede wszystkim na problem związany z procedowaniem tak dużej zmiany zaledwie kilka tygodni przed świętami. W ramach przeprowadzonej dyskusji przedstawiciele organizacji zwracali uwagę na zbyt krótkie vacatio legis zawarte w projekcie ustawy, ogromne straty dla handlu, brak wystarczających konsultacji z branżą, zwiększenie intensywności pracy pracownikom handlu w tygodniach poprzedzających Wigilię, a także odebranie konsumentom wygody, a czasem nawet możliwości, zrobienia zakupów na Święta.

Ryszard Petru poinformował w serwisie X, że na 26.11 zwołał posiedzenie komisji gospodarki w sprawie wolnej Wigilii. “Zaprosiłem pracodawców, związki zawodowe, organizacje branżowe i instytuty badawcze” – przekazał. Na ten post odpowiedziała Katarzyna Ueberhan, przewodnicząca komisji PSR, która podkreśliła, że już taka dyskusja się odbyła. “Teraz czas na posiedzenie połączonych komisji PSR oraz Gospodarki i Rozwoju i pracę nad projektem o wolnej Wigilii, a nie kolejną dyskusję” – napisała.

POHiD w opinii do ustawy wskazał, że negatywnie ocenia projekt, który przewiduje ustanowienie Wigilii Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy. Oprócz wyraźnego poparcia dla projektu ze strony szefowej resortu rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, pojawiały się też wypowiedzi krytyczne. Negatywnie o projekcie wypowiedział się również minister finansów Andrzej Domański. Wskazał, że to zbyt duży koszt. Dla gospodarki oznacza to bowiem wydatek rzędu 4 mld zł, a dla budżetu państwa 2,3 mld zł. Dodał, że dla niego jest to niepotrzebny krok i będzie przedstawiał argumenty na to, że to złe rozwiązanie. Sam Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wspominał w mediach o ewentualnym rocznym vacatio legis. Wiele wskazuje, że z tych powodów procedowanie projektu nie odbywa się w ekspresowym tempie.