POHiD wspiera cyfryzację gospodarki
W poniedziałek, 20 listopada, w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie minister cyfryzacji Anna Streżyńska podsumowała osiągnięcia programu Od papierowej do cyfrowej Polski. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji od początku brała aktywny udział w pracach w dwóch obszarach tego projektu: e-faktury i e-paragonu oraz e-ID.
POHiD od dawna wspiera cyfryzację gospodarki, zmiany legislacyjne w tym zakresie, a także ułatwienia, które mają istotne znaczenie nie tylko z punktu widzenia sieci handlowych, ale przede wszystkich samych konsumentów. Jedną z takich zmian była redukcja opłaty transferowej (interchange), która zasadniczo przyczyniła się do zwiększenia konkurencyjności kart płatniczych i udziału obrotu bezgotówkowego. Organizacja już w 2000 r. podniosła sprawę zrównoważenia nadmiernie wysokich kosztów płatności kartami w Polsce, a w 2014 r. ostatecznie doprowadziła do wielostronnego kompromisu, korzystnego dla konsumentów.
Firmy członkowskie POHiD jako pierwsze wprowadzały na polski rynek nowinki w zakresie płatności bezgotówkowych, np. karty kredytowe wydawane wspólnie z bankami. Są także współtwórcami sukcesu płatności zbliżeniowych, których udział we wszystkich płatnościach bezgotówkowych osiągnął w naszym kraju ponad 64%.
W 2017 r. POHiD został partnerem kampanii społecznej Warto bezgotówkowo, pod honorowym patronatem Ministerstw Rozwoju i Finansów. Celem kampanii jest upowszechnianie wiedzy o korzyściach bezgotówkowych form płatności wśród osób indywidualnych oraz firm i instytucji korzystających z nich.
– Rozwiązania cyfrowe, nowoczesne formy płatności, usługi online dostępne na każdym urządzeniu mobilnym to nie tylko kierunek rozwoju branży handlowej, ale całej gospodarki – powiedziała Renata Juszkiewicz, prezes POHiD. – Na rynek wchodzą klienci, dla których podział na offline i online właściwie już nie istnieje. Chcą mieć po prostu najwygodniejszy możliwy dostęp do towarów i usług przez 24 godziny na dobę.
POHiD był od początku zaangażowany w program Od papierowej do cyfrowej Polski, stanowiący wspólną inicjatywę Ministerstw Rozwoju, Finansów, Cyfryzacji, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstw Zdrowia oraz Infrastruktury i Budownictwa przy wsparciu wielu partnerów społecznych. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji aktywnie działała w grupach projektowych odpowiedzialnych za e-fakturę i e-paragon oraz e-ID.
Działania podejmowane w ramach grupy e-faktura i e-paragon zmierzają do większej przejrzystości działań jednostek finansów publicznych. Z kolei e-ID ma doprowadzić do upowszechnia dokumentów oraz umów zawieranych i potwierdzanych drogą elektroniczną.