Komunikat po spotkaniu Komitetu Handlu KIG
20 czerwca br. odbyło się spotkanie Komitetu Handlu KIG, na którym przedstawiono bieżące problemy branży handlowej:
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
- Istniejący stan prawny nie służy biznesowi. Przepis art. 15 ust. 1 pkt 4 uznk zawiera niejasne sformułowania, których wykładnia sprawia problemy zarówno w relacjach producentów z dystrybutorami, jak i na gruncie postępowań sądowych.
- Proponuje się zmianę prawa, która będzie respektowała trzy zasady: zasadę swobody umów, zasadę ekwiwalentności świadczeń oraz zasadę dobrowolności korzystania z usług.
- Wspólnie wypracowane przez handel i producentów propozycje zapisów prawnych przyczynią się do stworzenia pewności obrotu gospodarczego oraz ograniczą ilość sytuacji spornych.
- Proponuje się podjęcie działań legislacyjnych za pośrednictwem nowo powstałego Departamentu Handlu i Usług w Ministerstwie Gospodarki, stworzonego w celu wsparcia działań sektora handlu.
- Należy zauważyć, iż na gruncie obecnie obowiązujących przepisów, przez sądy stosowana jest często wykładnia, zgodnie z którą samo stosowanie opłat wspierających sprzedaż stanowi utrudnianie dostępu do rynku, bez rzeczywistego zbadania, czy owo „utrudnianie” miało miejsce. Taka interpretacja jest niekorzystna zarówno dla dystrybucji, jak i dla producentów.
Interchange
- W Polsce handel ponosi na rzecz banków opłatę interchange na poziomie 1,6% (jedną z najwyższych w Europie), co stanowi ok. 84% Merchant Service Charge (MSC), czyli opłaty pobieranej przez agentów rozliczeniowych od placówek handlowych akceptujących karty płatnicze.
- Opłata interchange jest ustalana w sposób całkowicie arbitralny, bez udziału mechanizmów rynkowych, przez systemy płatnicze VISA i MasterCard, tworzące w Polsce duopol. Zdaniem handlu wysoka opłata interchange stanowi główną barierę dla rozwoju sieci akceptacji płatności kartami w Polsce (chodzi tutaj o zwiększenie ilości placówek handlowych akceptujących karty). Wysokie koszty akceptacji kart powodują niechęć sklepów do akceptacji płatności rachunków poniżej 20 zł za pomocą kart.
- Handel opowiada się za obniżeniem wysokich opłat interchange poprzez regulację ustawową. Postulujemy stworzenie samodzielnego aktu prawnego regulującego problem w sposób kompleksowy, w oparciu o rozwiązanie wypracowanej przez NBP. Regulacja taka obejmie wszystkie rodzaje kart oraz wszystkie zainteresowane strony (akceptanci, banki, agenci rozliczeniowi czy systemy płatnicze).
- Proponowana regulacja pozwoli osiągnąć następujące cele:
- powszechny dostęp do płatności elektronicznych
- wygoda konsumenta
- bezpieczeństwo transakcji
- utrzymanie niskich kosztów w handlu przy jednoczesnym rozwoju obrotu bezgotówkowego
- koniec ograniczeń płatności kartami od kwoty 20 zł