Kolejna obniżka opłaty interchange w Polsce!

Warszawa, 28 listopada 2014 r.

Kolejna obniżka opłaty interchange w Polsce!

Od 2015 r. opłata interchange pobierana przez banki za płatności kartami debetowymi będzie wynosiła maksymalnie 0,2% a za płatności kartami kredytowymi maksymalnie 0,3%. Obniżki te uchwalił – niemal jednogłośnie – Sejm w dniu dzisiejszym, nowelizując ustawę o usługach płatniczych. Jest to druga w ostatnim czasie inicjatywa mająca na celu obniżkę tych opłat.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) przyjęła informację o obniżce stawek interchange z satysfakcją, jako że jest to kolejny krok w stronę rozwoju rynku obrotu bezgotówkowego w Polsce, o co walczymy od niemal 12 lat, jako organizacja reprezentująca środowisko handlu (największych akceptantów kart płatniczych). Jesteśmy również pełni uznania dla szybkiej reakcji Parlamentarzystów na problemy podnoszone przez środowisko akceptantów i agentów rozliczeniowych.

Wejście w życie ustawy w 2015 r. zapobiegnie negatywnym efektom programu proponowanego przez VISA, który umożliwia zagranicznym agentom rozliczeniowym obsługiwanie kart płatniczych VISA w Polsce według stawek 0,2% dla kart debetowych i 0,3% dla kart kredytowych. Dzięki nowej regulacji agenci rozliczeniowi działający w Polsce będą mogli zaproponować swoim akceptantom równie konkurencyjne warunki rozliczania wszystkich kart, oparte na tej samej stawce co warunki proponowane przez VISA. Przełoży się to w sposób oczywisty na obronę miejsc pracy u polskich agentów rozliczeniowych i utrzymanie dochodów Skarbu Państwa z odprowadzanych podatków.

Każda obniżka poziomu interchange przyczynia się niewątpliwie do wzrostu ilości punktów akceptacji kart płatniczych, szczególnie w małych średnich i małych firmach handlowo-usługowych, poza dużymi ośrodkami miejskimi. Trend ten obserwujemy już teraz, po tegorocznej obniżce poziomu interchange do 0,5% (z poziomu najwyższego w całej Unii Europejskiej).

Cieszymy się, że Polska stała się krajem, w którym regulacje dotyczące nowoczesnych instrumentów płatniczych przyczyniają się do budowy konkurencyjnego i innowacyjnego rynku obrotu bezgotówkowego.