
Ćwierć wieku dla handlu w Polsce
25-lecie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, odgrywająca kluczową rolę w reprezentowaniu głosu nowoczesnego handlu w Polsce, obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Organizacja w istotny sposób przyczyniła się do powstania w naszym kraju zintegrowanego systemu handlu i dystrybucji, a także do usprawnienia dialogu między środowiskiem biznesowym a instytucjami publicznymi.
Od ćwierć wieku Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji realizuje misję wspierania handlu. Działa na rzecz ochrony wolnej konkurencji, zaangażowania w prowadzenie etycznego biznesu, a także swobodnego dostępu do rynku wszystkich podmiotów gospodarczych. Jest niekwestionowanym partnerem dialogu społecznego w kwestii handlu, a także jego wpływu ekonomicznego i społecznego na polską gospodarkę oraz środowisko pracy.
– Sektor handlu w Polsce przeszedł wielką transformację, do której w dużej mierze przyczyniły się międzynarodowe sieci handlowe – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. – Zainwestowały dotychczas w naszym kraju ponad 60 mld Euro i stworzyły 300 tys. nowoczesnych miejsc pracy. Są również kluczowym partnerem dla krajowych producentów i dostawców. Ok. 95% oferowanych w ich sklepach produktów spożywczych pochodzi od polskich dostawców i wytwórców płodów rolnych. To efekt wieloletniej współpracy i budowania lokalnych łańcuchów dostaw. Eksport poprzez sieci handlowe na rynki zagraniczne wynosi 20 mld zł.
Rośnie waga partnerskiego dialogu ze strony władz
Handel zmaga się na co dzień z wieloma wyzwaniami, m.in. rosnącą presją inflacyjną i kosztową, zmianami legislacyjnymi, transformacją technologiczną, kryzysem energetycznym, narastającymi kosztami utrzymania, czy też zmieniającymi się nawykami konsumenckimi.
– Szczególną trudność stanowi brak stabilności prawa, jego nieprzewidywalność oraz krótkie vacatio legis. To skutkuje ogromnymi utrudnieniami dla przedsiębiorców. Konieczne jest tu wsparcie ze strony rządu. Uproszczenie regulacji prawnych i ich implementacji staje się niezbędne do rozwoju branży. Mam nadzieję, że kończąca się prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej będzie istotnym impulsem w tym kierunku, co korzystanie przełoży się na stan biznesu oraz całej gospodarki – komentuje sytuację prezes POHiD.
Poparcie bardziej przyjaznej polityki legislacyjnej podziela też prezydent EuroCommerce- największej europejskiej organizacji handlowej, do której należy POHiD, reprezentując w ten sposób polski handel na płaszczyźnie Unii Europejskiej.
– Uproszczenie przepisów i zrozumienie przedsiębiorców ma kluczowe znaczenie – podkreśla Juan Manuel Morales Alonso, Prezydent EuroCommerce. – Potrzebujemy silniejszego partnerstwa z decydentami, aby zapewnić, że prawodawstwo dobrze rozumie sieci handlowe i wspiera ich konkurencyjność. Nasz sektor zarządza tysiącami łańcuchów wartości i stoi w obliczu wielu wymogów prawnych oraz obciążeń. Mogą one być czasami niejasne lub niespójne. Uderza to szczególnie mocno w przedsiębiorców, hamuje inwestycje i generuje niepotrzebne koszty, w tym także dla konsumentów. Cenimy uczciwą konkurencję i potrzebujemy równych szans.
Odznaka honorowa MRiT dla Prezes POHiD
Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Paszyk, przyznał Renacie Juszkiewicz Prezes POHiD „Odznakę Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”. Jej wręczenie nastąpiło 26 maja, podczas VII Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji. To niezwykłe wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu zasług Prezes POHiD na rzecz rozwoju polskiej gospodarki i nowoczesnego handlu w Polsce, poniesionych poprzez osiągnięcia w 30-letniej pracy zawodowej na rzecz rozwoju handlu w Polsce.
Podczas Kongresu miała też miejsce premiera raportu ekonomicznego „Handel w Unii Europejskiej”, autorstwa prof. Konrada Raczkowskiego. Raport, prócz danych liczbowych i analizy sytuacji, zawiera wypowiedzi prezesów firm zrzeszonych w POHiD wskazujących na kształt handlu w Polsce.
Link do raportu:
- Wersja PL: “Handel w Unii Europejskiej”
- Wersja EN: “Trade in the European Union”