Stanowisko POHID popierające regulację zasad naliczania opłaty interchange

7 listopada br. odbędzie się wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej i Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu RP, na którym odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych (Druk Senatu nr 191), regulującego kwestię opłaty interchange.

 

Zaangażowanie Senatu RP w rozwiązanie kwestii wysokich opłat za akceptację kart w przeciągu ostatnich lat zaowocowało powstaniem projektu ustawy, co przerwało „zaklęty krąg niemożności” w tej sprawie. POHiD wyraża uznanie dla tej inicjatywy Senatu RP, jako że regulacja wysokości opłat interchange jest niezmiernie istotna dla wszystkich akceptantów kart płatniczych, w tym całego handlu detalicznego i hurtowego. Wyrażamy nadzieję, że planowana regulacja przywróci sprawiedliwe relacje między uczestnikami rynku obrotu bezgotówkowego (akceptantami, emitentami i organizacjami płatniczymi). Regulacja uniemożliwi arbitralne wprowadzanie przez systemy płatnicze zaskakujących zmian w wysokości opłat, co uczyni rynek bardziej transparentnym i przewidywalnym. Zniknie w ten sposób główna bariera rozwoju rynku płatności bezgotówkowych.

 

W odróżnieniu od cen towarów i usług, opłata interchange jest opłatą ustalaną wyłącznie przez systemy płatnicze i banki, a na jej wysokość nie wpływają żadne mechanizmy konkurencji. Opłata ta, podobnie jak licencyjna i processingowa, ustalana jest wyłącznie dla zabezpieczenia przychodów emitenta (banku) i organizacji płatniczej, w zasadzie bez względu na stan rozwoju tegoż rynku, według aktualnych potrzeb rzeczonych podmiotów. Istniejący dotychczas w Polsce duopol blokuje możliwość powstania skutecznej konkurencji i rynkowego obniżenia kosztu prowizyjnego – regulacja sytuację tę uzdrowi. Obecny poziom opłaty interchange to ważny (i stale rosnący) czynnik negatywny wpływający na wyniki ekonomiczne firm akceptujących karty i powstrzymujący rozwój sieci akceptacji kart w Polsce.

 

POHiD uważa, że jedynym rozwiązaniem tej problematycznej sytuacji jest regulacja prawna.