Raport IBnGR „Opłata Interchange. Ekonomiczne i prawne uwarunkowania regulacji ustawowej”

POHiD z ciekawością odnotował niezależny, ekspercki, głos w dyskusji na temat potrzeby regulacyjnego obniżenia opłaty interchange. Na potrzebę takiej regulacji wskazuje raport „Interchange. Ekonomiczne i prawne uwarunkowania regulacji ustawowej”, opracowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR), przy współpracy kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Sięga on po ekonomiczne wyjaśnienie genezy i funkcji nieproporcjonalnie wysokich opłat interchange w Polsce i na świecie. Wskazuje też na prawne podstawy wprowadzenia takiej regulacji, tkwiące w polskim systemie prawnym i w europejskim acquis. Raport odnosi się krytycznie do argumentów przeciwników regulacji, zawartych w opracowaniu przygotowanym przez Centrum im. Adama Smitha, zarzucając mu brak uzasadnienia dla przyjętych założeń.

Autorzy raportu twierdzą, że ustawowe określenie wysokości opłaty interchange obejmuje obszar regulowany przepisami Konstytucji RP. Wprowadzenie maksymalnego poziomu opłaty interchange w formie ustawy spełni wymogi przewidziane w Konstytucji RP w zakresie interwencji państwa uzasadnionej interesem publicznym. Tutaj „interes publiczny” rozumiany jest jako rozwój obrotu bezgotówkowego, przywrócenie równowagi pomiędzy interesariuszami systemu oraz przeciwdziałanie zakłóceniu procesu konkurencji poprzez działania dwóch dominujących na rynku systemów płatniczych.

Pełną wersję raportu można znaleźć na stronie:
http://www.ibngr.pl/Aktualnosci/Aktualnosci/Oplata-interchange-ekonomiczne-i-prawne-uwarunkowania-ustawowej-regulacji