Projekt zniesienia podatku VAT na darowizny żywności czynione przez firmy handlowe

Warszawa, 29 lipca 2012

Komunikat POHiD
w sprawie
projektu zmiany przepisów VAT od darowizn charytatywnych
czynionych przez firmy handlowe

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) z radością i satysfakcją przyjęła informację, że Komisja Finansów Sejmu RP przyjęła w dniu 23 lipca 2013 r. poprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (tzw. ustawa o VAT), która ma zwalniać z podatku VAT darowizny czynione na cele charytatywne organizacjom pożytku publicznego, przez wszystkie podmioty gospodarcze, w tym oczywiście przez firmy handlowe (chodzi o art. 43 pkt 16). Dotychczasowe przepisy zwalniały z VAT – i były opłacalne podatkowo – jedynie darowizny czynione przez producentów produktów żywnościowych. Skutkowało to sytuacją, w której tysiące ton żywności z handlu i gastronomii podlegało utylizacji, gdyż opodatkowana darowizna powodowała koszt znacząco wyższy niż koszt utylizacji. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że pomimo nie zachęcających przepisów, wiele firm handlowych uczestniczyło w akcjach charytatywnych i innych idących z pomocą potrzebującym. Dokonywały one darowizn, pomimo dodatkowych kosztów i przykładów surowego karania przedsiębiorców nieświadomych obowiązywania przepisów niesprzyjających dobrej woli i chęci pomocy.

POHiD od 10 lat starał się sytuację tę zmienić, wnioskując do Sejmu i Senatu RP, Ministerstwa Finansów oraz apelując do opinii publicznej. W tym celu podjęliśmy też bliską współpracę z Federacją Polskich Banków Żywności (FPBŻ). Pragniemy wyraźnie podkreślić, że starania FPBŻ oraz jej faktyczne przywództwo wobec współdziałających w tej sprawie organizacji handlowych i producenckich, zintegrowały wiele środowisk biznesowych i organizacji pozarządowych, co dało ostatecznie wspólnie pożądany skutek. Przyjęta przez Komisję Finansów zmiana przepisu o VAT od darowizn jest de facto uznaniem prymatu wartości wyższych nad idącym ledwie w promille uszczerbkiem przychodu budżetu państwa. W szerszej perspektywie uszczerbek ten kompensowany będzie redukcją wydatków socjalnych i kosztów utrzymania instytucji pożytku publicznego i organizacji charytatywnych. Należy mieć nadzieję, że Sejm przyjmie sformułowany w Komisji zapis. Wierzymy, że darowizny na rzecz potrzebujących popłyną teraz znacząco szerszym strumieniem, bowiem ich ekonomizacja pozwoli pełniej włączyć się firmom handlowym i gastronomii w nurt zaspokajania potrzeb społecznych.

Rozumiemy i doceniamy sformułowane w zmienianym przepisie i w uzasadnieniu warunki, żądające by darowizny były racjonalnie przygotowane i uzasadnione, a ich realizacja rzetelnie udokumentowana. Darowane produkty muszą spełniać warunki nakładane na żywność przez przepisy prawa żywnościowego, przede wszystkim zaś mieścić się w określonych prawem terminach przydatności do spożycia. Uważamy, że prawo, zdrowie i godność obdarowywanych tworzyć muszą niepomijalne warunki działania wychodzącego z dobrej woli i chęci ulżenia losowi potrzebujących.