POHiD przeciwko podwyżce akcyzy na wyroby spirytusowe

POHiD zaapelował do Premiera Rządu RP o ponowne rozważenie zapowiedzianej podwyżki o 15% podatku akcyzowego na wyroby spirytusowe od 1 stycznia 2014 r. wskazując na szereg negatywnych skutków tej decyzji, zarówno dla sektora handlu, producentów napojów spirytusowych, jak i budżetu państwa.  

W Polsce handlem wyrobami spirytusowymi zajmuje się około 150 000 tys. punktów hurtowych i detalicznych. Mocne alkohole stanowią średnio 5% obrotu sklepu. Jednorazowa, wysoka podwyżka akcyzy na wyroby spirytusowe, której producenci nie wezmą na siebie ze względu na trudną sytuację branży, spowoduje gwałtowny wzrost cen tych produktów, bądź dodatkowo obciąży handel. Jednocześnie, alkohol dołączy do licznego już grona produktów, których ceny wzrosną w 2014 r.  

Wzrost cen mocnych alkoholi wpłynie na spadek popytu, który w największym stopniu uderzy w hurtowników i detalistów. Część konsumentów zrezygnuje z zakupów, ale jak pokazuje przykład podwyżek cen w branży tytoniowej, większa część klientów przeniesie się do szarej strefy, której  udział już dziś wynosi 36% w całym rynku sprzedaży alkoholu. Tym bardziej, że napoje spirytusowe są jedyną kategorią alkoholi, której substytuty można znaleźć na nielegalnym rynku. W ten sposób państwo da zarobić przestępcom – nieodprowadzającym podatków i oferującym produkty niebezpieczne dla Konsumentów – zamiast wspierać legalny handel.  

Warto również zauważyć, że po zwiększeniu o 15% stawka akcyzy na wyroby spirytusowe w Polsce będzie wyższa niż w państwach sąsiadujących, w tym w Niemczech, co w przypadku dużej podwyżki cen przez lokalnych producentów może skłaniać konsumentów do przenoszenia zakupów do naszych zachodnich sąsiadów.