POHiD postuluje powstanie ogólnopolskiego rejestru wykroczeń

Warszawa, 22 października 2013 r.
 

Komunikat Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

w sprawie

potrzeby powstania ogólnopolskiego rejestru wykroczeń

 

17 października br. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks Postępowania Karnego oraz niektórych innych ustaw, zmieniającą wysokość progu kwalifikacji czynów jako wykroczenia z 250 zł wartości straty do wysokości ¼ płacy minimalnej. POHiD wielokrotnie zwracał uwagę na negatywne skutki takiego rozwiązania i kosztów, jaki będą poniesione przez całe społeczeństwo. Naszą argumentację prezentowaliśmy zarówno na forum publicznym, jak i w pismach kierowanych do Parlamentu i Ministerstwa Sprawiedliwości. Mimo to, próg ten podniesiono, na szczęście jednak nie do 1000 zł (co pierwotnie proponowano).

Mechanizm powiązania progu wykroczenia z płacą minimalną budzi nasz sprzeciw,ponieważ proponowana zmiana prowadzi do osłabienia zaufania obywateli do Państwa, jako gwaranta ochrony prawa własności. Nie można uzależniać poziomu akceptowalności bezprawia od poziomu bogactwa społeczeństwa. W takiej sytuacji – w celu stworzenia skutecznego narzędzia do ścigania złodziei – POHiD postuluje prowadzenie przez Policję ogólnopolskiego rejestru osób często lub „zawodowo” popełniających wykroczenia.
 
Prowadzenie przez Policję takiego rejestru, na bazie już istniejącej bazy danych, umożliwi skutecznie ściganie ww. osób na podstawie art. 38 Kodeksu wykroczeń. Najważniejsze jest to, że takie rozwiązanie sprawdza się lokalnie, bo Policja podejmuje już takie działania (np. Legnica, Katowice), ale niestety nie mają one charakteru jednolitej procedury przestrzeganej i egzekwowanej w całym kraju. Taki system obecnie już działa w Polsce w przypadku wykroczeń drogowych, które są rejestrowane ze względu na tzw. system punktowy i w ciągu danego roku kierowca z automatu ponosi konsekwencje popełnianych wykroczeń w formie sumowania punktów (z utratą prawa jazdy włącznie). Kierowcy zatem są rejestrowani i jest wobec nich stosowany mechanizm zbliżony do tzw. czynu ciągłego. Natomiast wobec osób „zawodowo” czy „dla sportu” dokonujących kradzieży już takiego mechanizmu się nie stosuje. Dochodzi do sytuacji, w której te osoby czują się bezkarne.
 
Mamy nadzieję, że inicjatywa wprowadzenia rejestru uzyska wsparcie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Sprawiedliwości (zgodnie z deklaracjami składanymi podczas prac legislacyjnych w Senacie RP). Liczymy, że inicjatywa powstania ogólnopolskiego rejestru wykroczeń prowadzonego przez Policję będzie stanowić skuteczne narzędzie ścigania osób nagminnie kradnących, stanowiąc element budujący poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa wobec osób kradnących w poczuciu pełnej bezkarności.