POHiD popiera działania EuroCommerce i MSC na rzecz zrównoważonego zarządzania zasobami morskimi

POHiD popiera działania EuroCommerce i MSC na rzecz zrównoważonego zarządzania zasobami morskimi

Największa europejska organizacja handlowa EuroCommerce, której członkiem jest POHiD, MSC i producenci suplementów z oleju rybiego nawołują państwa nadmorskie do porozumienia w sprawie ustalenia kwot połowowych zgodnych z rekomendacjami naukowców.

Ustalenie kwot połowowych zgodnie z najnowszym doradztwem naukowym jest kluczowe, aby rybołówstwa mogły być zarządzane w sposób zrównoważony. Brak porozumienia oznacza rezygnację z odpowiedzialnego zarządzania zasobami ryb, czego efektem może być załamanie stada. Konsekwencje dla lokalnych i krajowych gospodarek wydają się być oczywiste. Mimo to wielokrotnie kwoty połowowe nie były zgodne z doradztwem naukowym, co min. doprowadziło do zawieszenia certyfikatu zrównoważonego rybołówstwa makreli w programie MSC.

Gatunki ryb poławiane na Północnym Atlantyku są niezwykle istotne dla polskich przedsiębiorców i dystrybutorów, a śledź i makrela to jedne z najpopularniejszych ryb wśród polskich konsumentów. Dlatego też POHiD w pełni popiera podjętą przez EuroCommerce i producentów inicjatywę”– podkreśla Renata Juszkiewicz, Prezes Zarządu POHiD.

Pełna treść komunikatu prasowego MSC dostępna poniżej:
https://www.msc.org/pl/dla-mediow/informacje-prasowe/organizacje-handlowe-producenci-i-hodowcy-ryb-wzywaja-europejskie-panstwa-do-zrownowazonego-zarzadzania-zasobami-morskimi