Minister Rafalska: Rząd jest elastyczny ws. handlu w niedziele

Minister Rafalska: Rząd jest elastyczny ws. handlu w niedziele

– Jestem związana stanowiskiem rządu wobec projektu obywatelskiego w sprawie ograniczenia handlu w niedziele. Rząd nie zajmował stanowiska odnośnie propozycji zespołu, którym kieruje pan poseł Abramowicz – powiedziała Elżbieta Rafalska naszemu portalowi.

Jak dodała, stanowisko rządu, opublikowane w marcu, jest w jej ocenie “stanowiskiem elastycznym”. – Ono mówi o etapowaniu wprowadzania ograniczenia handlu w niedziele. Nie mówi wyraźnie, że to są dwie bądź trzy niedziele – stwierdziła minister.

– Cieszy mnie ta dyskusja, która pokazuje, że w Polakach narasta przekonanie, że niedziela jest dniem, który powinien być dniem wypoczynku, czasem dla rodziny, że jest duże społeczne poparcie dla ograniczenia handlu w niedziele – oznajmiła Rafalska.

Szefowa MRPiPS powiedziała również, że “inne kraje Europy mają już od dawna obowiązujące regulacje” w sprawie handlu w niedziele. – Przykład Niemiec jest tu taki najmocniejszym. Niemcy mają niedzielę chronioną konstytucyjnie – wskazała.

Dodała, że w jej ocenie “Polacy są narodem bardzo dużo pracującym, również pracującym dodatkowo”. – Chciałoby się, żeby niedziela była tym czasem, który mamy dla rodziny, poza pracą. Przyjdzie taki moment, że powiemy: chcemy pracować, ale chcemy też dobrze wypoczywać, wspólnie z rodziną – stwierdziła Elżbieta Rafalska.

Przypomnijmy, obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, przygotowany przez NSZZ “Solidarność”, trafił do Sejmu we wrześniu ub.r. Jeszcze w październiku odbyło się jego pierwsze czytanie, natomiast od tamtej pory prace nad nowymi przepisami stoją w miejscu. Odbyło się zaledwie jedno posiedzenie podkomisji ds. rynku pracy, w czasie którego nie zostały nawet przedstawiono propozycji poprawek, a jedynie ogólnie dyskutowano na temat zagadnienia handlu w niedziele.

Jak informowaliśmy jako pierwsi na portalu wiadomoscihandlowe.pl, podkomisja ds. rynku pracy wkrótce będzie miała nowego szefa – zostanie nim poseł Janusz Śniadek (zastąpi Jana Mosińskiego, powołanego w skład komisji wyjaśniającej warszawską reprywatyzację). Z jego ostatnich wypowiedzi wynika, że przed wakacjami powinno odbyć się kolejne posiedzenie podkomisji. Śniadek zakłada, że ustawę ograniczającą handel w niedziele uda się uchwalić na jesieni i że wejdzie ona w życie 1 stycznia 2018 r. W jakim kształcie? To wciąż nie jest wiadome.