Konferencja naukowa na temat pobierania tzw. opłat półkowych

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych) organizuje w dniu 19 marca 2013 r. konferencję „Pobieranie tzw. opłat półkowych – konieczność zmiany przepisów czy ich interpretacji?

Celem konferencji jest przedyskutowanie problemów powstałych na tle bogatej już praktyki sądowej stosowania czynu nieuczciwej konkurencji utrudniania dostępu do rynku poprzez pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży, czyli tzw. opłat półkowych (por. art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji), w szczególności w zakresie znaczenia i rozumienia podstawowych przesłanek ustawowych i orzeczniczych (głownie „utrudnianie dostępu do rynku”, opłaty nie będące „marżą”, ekwiwalentność świadczeń) tego czynu nieuczciwej konkurencji.

W dyskusjach panelowych wezmą udział przedstawiciele środowisk profesjonalnych oraz reprezentacji sieci handlowych i dostawców.

Konferencja koncentrować się będzie wokół trzech kontrowersyjnych obecnie zagadnień:

  • czy pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży jest samo w sobie czynem nieuczciwej konkurencji.
  • przedyskutowanie pojęcia marży i tym samym zdefiniowania pojęcia innych niż marża handlowa opłat. Wymagać to będzie określenia znaczenia tych pojęć nie tylko od strony prawnej, ale także od strony ekonomicznej.
  • przedyskutowanie tego, co to znaczy, że przy orzekaniu o naruszeniu art. 15 ust. 1 pkt 4 uznk brana powinna być pod uwagę, także z perspektywy ekonomicznej, ekwiwalentność świadczenia, które otrzymuje dostawca w zamian za wniesioną dodatkową w stosunku do marży handlowej opłatę.

Szczegóły dotyczące konferencji, znajdują się na stronie:

http://tzw-oplaty-polkowe.wz.uw.edu.pl/