Informacja POHiD w sprawie solidarnej odpowiedzialności podatników

Ministerstwo Finansów opracowało projekt zmiany ustawy od podatków i usług (VAT) oraz Ordynacji podatkowej, zawierający zapisy niekorzystne dla przedsiębiorców prowadzących obrót towarami „wrażliwymi”, czyli wyrobami stalowymi, paliwami i złotem. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2013 roku. Chodzi tutaj o:

  • wprowadzenie „solidarnej odpowiedzialności podatników” za długi wynikające z nieuiszczenia podatku VAT,
  • wprowadzenie obowiązku składania miesięcznych deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego (zamiast kwartalnych).

 

Solidarna odpowiedzialność nabywcy ma powstawać wówczas, jeżeli nabywca wiedział lub miał uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że podatek (lub jego część) nie został (lub nie zostanie) wpłacony przez jego dostawcę. Niezrozumiałe jest to, że przedsiębiorca (nabywca) ma odpowiadać całym swoim majątkiem „solidarnie” za nierzetelność swojego kontrahenta (dostawcy) wobec Urzędu Skarbowego. Tym samym poniekąd ma zastępować organy kontroli urzędowej, nie mając de facto do tego uprawnień. Kontrowersje może budzić również nieprecyzyjność określenia „uzasadnione podstawy”. Projekt przewiduje również domniemanie działania w złej wierze przez nabywcę, jeżeli cena odbiega od ceny rynkowej. Nie określono jednak co to jest „cena rynkowa” wg Ministerstwa Finansów.

Równie problematyczne dla handlu jest wprowadzenie obowiązku rozliczania podatku VAT w okresach miesięcznych. Spowoduje to dodatkowe koszty administracyjne dla firm:

  • związane z częstszym sporządzaniem deklaracji vat-owskich i korygujących,
  • zwiększeniem ilości błędów popełnianych przez podatników,
  • zwiększeniem kosztów odsetek za zwłokę płaconych przez podatników w związku ze składaniem korekt deklaracji.

Wpłynie również pośrednio na wzrost kosztów dla organów podatkowych, związany z większą ilością dokumentów otrzymywanych ze spółek (deklaracji, korekt deklaracji, wyjaśnień do korekt, przelewów podatku).

Proponowane przez Ministerstwo Finansów zapisy dyskryminują rzetelnych podatników, mających „szczęście” prowadzić działalność gospodarczą związaną z obrotem paliwami, stalą czy złotem. POHiD uważa, że wprowadzenie konstrukcji „solidarnej odpowiedzialności” przedsiębiorców jest niedopuszczalne w stosunku do jakiejkolwiek działalności gospodarczej prowadzonej w demokratycznym państwie prawa.

Biorąc pod uwagę powyższe wątpliwości i koszty wdrożenia regulacji, POHiD apeluje o rezygnację z wprowadzenia instytucji „solidarnej” odpowiedzialności podatkowej Przedsiębiorców oraz wprowadzenia 1-miesięcznych okresów rozliczeniowych z Urzędem Skarbowym. Tak ukształtowana regulacja obarcza handel, który prowadzi sprzedaż takich wyrobów jak paliwa, nadmiernymi obowiązkami nadzorczymi wobec dostawców oraz sprawozdawczymi wobec organów kontroli skarbowej.