Informacja POHiD w sprawie nowych regulacji dotyczących kas fiskalnych

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) pragnie zwrócić uwagę na projektowane regulacje dotyczące prowadzenia ewidencji obrotu, kryteriów technicznych i serwisu kas rejestrujących, popularnie nazywanych kasami fiskalnymi. Są to regulacje kluczowe dla wszystkich punktów handlowych i usługowych, objętych obowiązkiem podatkowym VAT.

Regulacje, aktualnie będące przedmiotem konsultacji społecznych i międzyresortowych, przygotowuje Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Gospodarki. Są to: 

  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r.  w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz warunków używania kas przez podatników,
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lutego 2013 r.  w sprawie warunków zorganizowania i prowadzenia serwisu kas rejestrujących mających znaczenie dla ewidencjonowania,
  • projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 sierpnia 2012 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

POHiD jest zdania, że wydanie aż trzech różnych projektów regulujących kwestię obsługi kas może spowodować niespójność w stosowaniu przepisów w praktyce handlowej oraz zwiększenie ryzyka błędnych interpretacji przez podatników.

Nakładają one na handel szereg nowych – czasochłonnych i kosztownych – obowiązków, wynikających z wprowadzenia licznych wymogów technicznych i sprawozdawczych:

  • ingerencja w systemy teleinformatyczne (estymowany koszt to 90 mln zł w skali branży),
  • obowiązek prowadzenia nowych ewidencji towarów i reklamacji (sposób prowadzenia tych ewidencji nie został precyzyjnie określony i budzi szereg wątpliwości),
  • wprowadzenie pojęcia „jednoznacznej nazwy towaru”, która powinna widnieć na paragonach. W rzeczywistości może być to trudne (lub nawet niemożliwe) do wykonania, ze względu na brak miejsca na paragonie do umieszczenia pełnej, często długiej, nazwy towaru,
  • obowiązki o charakterze formalnym, np. ograniczenie prawa podatnika w zakresie swobodnej zmiany uprawnionego serwisanta kas.

Niezrozumiałe i niekorzystne jest wydłużenie okresu archiwizacji paragonów papierowych do 6 lat. POHiD uważa, że należy utrzymać dotychczasowe, korzystne dla wszystkich podatników, rozwiązanie w postaci 2-letniego okresu archiwizacji paragonów.  

Jako że rozporządzenia budzą szereg wątpliwości oraz problemów praktycznych i interpretacyjnych, POHiD apeluje do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Gospodarki o:

  • przesunięcie wejścia w życie rzeczonych przepisów z 1 kwietnia 2013 na 1 stycznia 2014 r.
  • eliminację problemów praktycznych, zgodnie ze szczegółami zawartymi w opiniach przesłanych przez POHiD.